Da svi budu jedno kao što si ti, Oče, u meni, i ja u tebi, neka i oni u nama budu... (Iv 17,21)

U povodu Dana Reformacije: Riječ Božja temelj i uputa u životu

U okviru Dana Reformacije, u srijedu, 16. listopada 2024. godine., u dnevnom boravku Knjižnice Evanđeoskog teološkog veleučilišta (ETVOS) govorilo se o Božjoj Riječi i na koji način nam je ona temelj i uputa za osobni rast, rast u zajednici, ali i za brigu za  sve što je Bog stvorio. Razgovor je vodila Julijana Tesija.

Dodatna inspiracija bila je knjiga dr. Davida Booklesa i njegovih suradnika „Učiniti svijet drugačijim“ koju je nedavno izdalo veleučilište. Knjigu je na hrvatskom jeziku prevela Speranca Tomin, a uredila dr. sc. Melody Wachsmuth. U uvodnom obraćanju dr. sc. Dalibor Kraljik, dekan i predavač u području sustavne teologije je istaknuo da je “dijagnoza bolesti našega vremena zastrašujuća, no upravo to je često prvi korak do ozdravljenja”.

Lijek je “graditi promjenu zajedno, na biblijskim temeljima”, a početak je suočavanje s ekološkom krizom. “Ono što vidimo da se događa, sve strašne poplave, potresi, tornada, suše… to je naša realnost koja nas ne smije pasivizirati i getoizirati, već motivirati da budemo dijelom pozitivne promjene iz ljubavi i poslušnosti prema Stvoritelju” rekao je dr. Kraljik.

Dr. sc. Melody Wachsmuth je govorila o tome kako je došlo do toga da se ova knjiga prevede i objavi na hrvatskom jeziku, ističući s jedne strane osobni interes (ljubav prema prirodi i životinjama, koje su Bogu jednako važne i vrijedne kao i zemlja, svemir i ljude koje je stvorio), te njen misijski interes.

Naime, za Melody, “Božja misija je da u Isusu Kristu aktivno pomiri, otkupi i preobrazi ljude, kulture i stvorenje sve dok njegova vladavina ne bude potpuno uspostavljena.” Bog poziva svoju Crkvu da bude aktivni dio “njegove holističke misije” koja se nije promijenila od samoga početka, jer “Bog stalno radi na pomirenju, iscjeljenju i obnovi svega stvorenog”, rekla je dr. Wachsmuth.

Knjiga dr. Booklesa i njegovih suradnika je podijeljena u tri dijela, gdje se u prvom ističu (porazne) činjenice iščezavanja biljnih i životinjskih vrsta, ozbiljne klimatske promijene, nove bolesti, porast globalnoga siromaštva i nejednakosti, političkoga ekstremizma. U drugom se govori o Bibliji kao tekstu koji nas poučava o Božjoj ljubavi, mudrosti i brizi, ali i o Božjem pozivu upućenom svima nama da sudjelujemo u tome. U trećem dijelu su pak primjeri iz različitih dijelova svijeta kako crkva “živi veliku biblijsku priču” i sudjeluje u Božjoj misiji.

Ostale teme

Aktualnosti, Vijesti

Nova snaga – Krštenje u Baptističkoj crkvi Zagreb

Aktualnosti, Vijesti

Održana redovna sjednica Skupštine PEV-a

Aktualnosti, Vijesti

Zajedničko bogoslužje vjernika Crkve Božje vinkovačkog i vukovarskog kraja

Aktualnosti, Vijesti

Održana skupština Evanđeoskog teološkog društva i okrugli stol “Identitet evanđeoskih kršćana”

Aktualnosti, Vijesti

Obilježeno 10 godina djelovanja Centra biblijskih istraživanja

Aktualnosti, Vijesti

Predstavljena knjiga „Uvod u život i misao Johna Wesleya“, Timothy J. Crutcher