New York , NY – 14. ožujak 2014
Svjetska evanđeoska alijansa (WEA) duboko je zabrinuta zbog velikih ljudskih patnji u Srednjoafričkoj Republici (CAR) gdje je tisuće ubijeno a gotovo milijun raseljeno te gotovo polovica stanovništva treba humnitarnu pomoć..
Međutim ,WEA je također zabrinuta da su nacionalni i međunarodni mediji krivo protumačili korijen krize označivši ga kao vjerski sukob između kršćana i muslimana, potičući tako vjerske napetosti u zemlji.
“Sukob u Srednjoafričkoj državi nije vjerski motivirani sukob”, izjavio je dr. Geoff Tunnicliffe , tajnik WEA ističući zabrinutost WEA zbog činjenice da se neki pripadnici sukobljenih strana pozivaju na religiju kako bi opravdali svoje zločine, dijeleći zemlju po vjerskoj pripadnosti.
WEA podržava i naglašava Bangui deklaraciju II koja je nastala 4. veljače 2014. od strane crkvenih dužnosnika koji predstavljaju više od 80 % stanovništva. Ona navodi kako je vojno-politička kriza donijela nezamislivu bol, patnju i tugu ljudima.
Deklaracija nastoji objasniti važnost da se ne ukorijeni u borbena tumačenja sukobljenih strana vjerska pripadnost.
Deklaracija ne prihvaća označavanje “kršćanske policije” kao anti-Balakove jer to su izrazi ogorčenja kod dijela stanovništva posebno kod mladih koji svjedoče o mnogim zlostavljanjima od strane Seleka pobunjenika.
Međutim , mi ponavljamo kako nisu svi koji se izjašnjavaju kao anti-Balakovi kršćani niti su svi kršćani anti-Balakovi. Netočna terminologija mora biti ispravljena jer ovakva tumačenja propagiraju nacionalni i međunarodni mediji koji daju religijsku konotaciju krizi koja svoje izvore ima u političkoj i vojnoj krizi.
Savez crkava reformacijske baštine u CAR, nacionalni članovi WEA, zajedno s predstavnicima Katoličke crkve i Islamske konferencije CAR, rade zajedno kako bi se zaustavilo nasilje, ublažile napetosti i pomirile lokalne zajednice.
“Mi smo ohrabreni sve jačim položajem Crkve u Srednjoafričkoj Republici, koja se jasno distancira od borbi frakcija i vjerske vođe umjesto poticanja sukoba pozivaju na suzdržanost, mir i pomirenje pokazujući to svojim primjerom”, rekao je dr. Tunnicliffe, navodeći primjere gdje muslimani nalaze utočište u crkvama, gdje se na javnim skupovima koji uključuju i kršćane i muslimane prenose poruke praštanja i pomirenja, kao i druge inicijative zajedničkog pomirenja .
WEA poziva na molitvu za Srednjoafričku Republiku, za Crkvu i njihove napore pomirenja i izgradnje mira, za kraj patnji ljudi u državi, kako bi mogli živjeti jedni uz druge, bez straha i diskriminacije, za početak obnove svoje zemlje.
Tekst Deklaracije:
Bangui Declaration II : 4 February 2014
Više možete pročitati na http://www.worldea.org/news