Jedna od najznačajnijih svjetskih organizacija za pomoć i zaštitu progonjenih kršćana Open Doors iz Njemačke, svake godine objavljuje svoj Index o progonima kršćana u svijetu.
Index je napravljen prema egzaktnoj metodici znanstvenika koji dolaze iz neovisnih i znanstvenih institucija. U Indexu se prati nekoliko kriterija po kojima se dobiva stupanj progona kršćana u svijetu. Jedan od najvažnijih kriterija je stupanj slobode vjerskog izražavanja, zatim slijede pračenja učestalosti oblika fizičkog i psihološkog nasilja i raznih zabrana, te utjecaja tih progona na sve dijelove javnog, obiteljskog i osobnog života. Index progona kršćana relevantan je izvor informacija kojeg koriste i državni službenici u Njemačkoj a udruga Open Doors nastoji svojim djelovanjem uključiti kršćane u slobodnim zemljama na aktivnu duhovnu i materijalnu pomoć progonjenoj subraći u zemljama intenzivnih progona.
Index obuhvaća 50 zemalja svijeta i ovogodišnji ranking prvih deset zemalja s najvećim oblicima progona je slijedeći:
Sjeverna Koreja
Somalija
Afganistan
Pakistan
Sudan
Sirija
Irak
Iran
Jemen
Eritreja
Na popisu od pedeset zemalja nema niti jedne europske zemlje, što ne znači da je i svjesnost i odgovornost prema ovom pitanju zadovoljavajuća.
Jedan od primjera takve (ne)svjesnosti glede ovog pitanja bila je i nedavna trodnevna posjeta iranskog ajatollaha dr.Hassan Homeinija, unuka vođe iranske islamske revolucije Homeinija iz 1979. godine Hrvatskoj. Posjet je organiziralo veleposlanstvo Islamske Republike Iran, a tokom svog boravka u Hrvatskoj ajatolah Homeini se sastao sa predstavnicima raznih vjerskih zajednica.
Srdačnom susretu sa delegacijom iranskih predstavnika u zagrebačkoj đamiji prisustvovali su i predstavnici kršćanskih crkava. Od strane Crkava reformacijske baštine bio je prisutan Toma Magda, predsjednik Saveza baptističkih crkava, a u ime Udruge za vjersku slobodu u Republici Hrvatskoj susretu je nazočio i dr. Dragutin Matak njen Glavni tajnik.
Dragutin Matak, dobitnik nagrade HHO za promicanje vjerske tolerancije, koji je već prošle godine bio službeni gost hrvatske delegacije u posjeti Teheranu, istaknuo je kako je susret sa tako visokim gostom ostavio poseban dojam te da ga ohrabruje poštovanje koje je ajatolah Homeinijem pokazao.
Homeini je kasnije posjetio i katoličkog pomoćnog biskupa zagrebačkog Ivana Šaška, te je poslije otputovao iz Hrvatske.
Postavlja se pitanje: koliko su zaista predstavnici kršćanskih crkava upoznati sa situacijom i opresijom vjernika u Islamskoj Republici Iran? Sukladno Indexu organizacije Open Doors, stanje se za kršćane u Iranu za razliku od prošle godine još pogoršalo te se ta zemlja u rankingu podigla za jedno mjesto.
Hrvatska vjernička javnost mora biti upoznata sa ovim grubim kršenjima ljudskih prava od strane režima u Teheranu i po tom pitanju bi Udruga za vjerske slobode trebala biti relevantna institucija koja izražava jasne kritičke tonove a ne pokazivati afirmaciju i srdačnost.
Od predstavnika crkava koji se pozivaju na tradicije protestantske reformacije očekuje se ograđivanje od suradnje sa predstavnicima režima i ideologija koja krše temeljna ljudska i vjerska prava kršćana u svijetu, te se u tom pogledu autor ovog teksta nada novom promišljanju uloge predstavnika kršćanskih crkava prema ovom pitanju.
Vatroslav Župančić je teolog i povjesničar. Trenutno služi kao propovjednik Evangeličke metodističke Crkve u Njemačkoj.
Izvori: www.opendoors.de