- Sjeverna Koreja
- Somalija
- Irak
- Sirija
- Afganistan
- Sudan
- Iran
- Pakistan
- Eritreja
- Nigerija
Sjeverna Koreja: deportacije i uništenje
Od 2002. godine, Sjeverna Koreja drži sramotno vodeće mjesto na ovom popisu tlačenja i progona kršćana. Također se UN-ovo istražno povjerenstvo o stanju ljudskih prava u Sjevernoj Koreji došlo do zaključka da je težina i opseg kršenja ljudskih prava u toj zemlji nepojmljiv, te preciziralo ‘da državna vlast za osobitu prijetnju drži širenje kršćanstva’. Procjenjuje se da je 70.000 kršćana zatvoreno u zloglasnim radnim logorima gdje su izloženi osobito okrutnom mučenja i napornom radu. Sveukupno ih ima između 200.000 i 400.000 s tim da žive kao kriptokršćani zbog neprijateljstva vlasti.
Progoni u islamskom svijetu
U 40 od 50 država s popisa razlog progona je islamski ekstremizam. Osobito je nepojmljiv val zlosilja džihadista na Bliskom istoku što je eskalirao sredinom 2014. godine, a zaprijetio je potpunim uništenjem kršćana u Iraku i Siriji. Ne smije se zanemariti ni očito pogoršanje u nekim afričkim državama kao što su Nigerija i Sudan. Pojačani su ponovno progoni u Iranu gdje su progonitelji javne vlasti, a posebice su pogođeni brojni kršćani obraćenici s islama koje se osuđuje na drakonske zatvorske kazne, stoji u Izvješću organizacije Otvorena vrata.
Tzv. Islamska država
Nepojmljivi su zločini džihadista Islamske države (IS) na teritoriju Iraka i Sirije doveli do nestanka kršćana na tom području što je šokiralo svjetsku javnost prošle godine, a kod nas je gotovo potpuno prešućeno. Sirijski su kršćani za bliskoistočne prilike imali visok stupanj slobode prije pokretanja građanskoga rata, a kojega su inicirale Sjedinjene Američke Države, te potpomažući protivnike predsjednika Asada omogućili proglašenje islamskoga kalifata. Izvješće Open Doors donosi podatak da je od dva milijuna sirijskih kršćana u zemlji samo još polovica njih, te da su gotovo svi prognanici u vlastitoj zemlji. Nakon svega sirijskim kršćanima prijeti uništenje, a o vjerskim slobodama nema ni govora. Jednako su katastrofalne posljedice Amerikanci donijeli i iračkim kršćanima svojom agresijom na Irak 2002. godine. Uspostava islamske države svirepim je ubojstvima i porobljavanjem uništila kršćansko stanovništvo u području ninivske doline i grada Mosula.
Nigerija i Sudan
Na sjeveru Nigerije također je proglašen islamski kalifat od terorista Boko Haram sa sjedištem u gradu Gwoza s istim posljedicama okrutnih ubojstava i masovnih otmica po kršćane kao i u islamskoj državi na Bliskom istoku. Drastično je porastao progon kršćana i Sudanu, Keniji i Džibutiju. Zanimljivo da je Kenija većinski kršćanska zemlja, ali progone čine islamski ekstremisti iz Somalije stalnim upadima preko granice.
Unatoč intenziviranju progona Open Doors vidi ‘znakove nade u beznadnom okruženju’. Naime, sve su brojniji podupiratelji njihovoga humanitarnoga rada što im omogućuje spašavanje i pomaganje desetcima tisuća progonjenih kršćana i to u žarištima progona i ratova kao što su Sirija i Irak. I u ovoj su prigodi pozvali sve kršćane na solidarnost s progonjenom subraćom u vjeri podrškom i molitvom.
Detalje o ovom jedinstvenom istraživanju progona kršćana možete pronaći OVDJE.
(Izvor: http://www.vjeraidjela.com/krscani-opet-u-dioklecijanovim-vremenima/)