U Nacionalu je prošlog tjedna objavljen razgovor s prof. dr. sc. Sinišom Zrinščakom, a tema razgovora bila je nedavno provedeno istraživanje “Protestantske zajednice u Hrvatskoj”.
Sociolog religije Siniša Zrinščak naglasio je, između ostalog, kako je “Protestantske zajednice u Hrvatskoj – struktura, fokus, vitalnost” naslov istraživanja koje je u obliku knjige proteklog tjedna predstavljeno u Zagrebu, a objavio ga je zagrebački Teološki fakultet Matija Vlačić Ilirik. Autori istraživanja su ravnatelj Međunarodnog baptističkog teološkog fakulteta u Amsterdamu Enoh Šeba i redoviti profesor u trajnom izboru na Katedri za sociologiju Pravnog fakulteta u Zagrebu Siniša Zrinščak.
Govoreći o razlozima provedbe istraživanja, prof. Zrinščak je naglasio kako su dva temeljna razloga. “Prvi je taj da o protestantima nemamo nikakvih istraživanja. Jedno istraživanje o malim vjerskim zajednicama rađeno je u Zagrebu 1988., dakle jako davno. Imamo jednu studiju o svim vjerskim zajednicama, u kojoj su opisane i protestantske, ali osim toga i nekih teoloških tekstova, nemamo nikakav prikaz protestantskih zajednica. Riječ je o posve neistraženom području. Kada radimo istraživanja religioznosti na reprezentativnom uzorku cjelokupnog stanovništva, tada dobro zahvatimo većinsku religioznost, ali takva istraživanja ne mogu obuhvatiti manjinske religijske zajednice, jer su raspršene i teško ulaze u reprezentativni uzorak od, primjerice, 1500 stanovnika. Drugi je razlog taj što je istraživačka metoda koju smo koristili u ovome istraživanju sada prvi put primijenjena u Hrvatskoj“, istaknuo je prof. Zrinščak.
Opisujući položaj protestantizma u današnjem hrvatskom religijskom prostoru, prof. Zrinščak je naglasio kako su, premda malobrojni, protestanti u Hrvatskoj prisutni jako dugo, još od 16. stoljeća, a to je relevantna činjenica. Povijesno, protestanti su imali velik utjecaj i na kulturu, povijest i tako dalje te se ne može zanemariti da je protestantizam važan., kazao je prof. Zrinščak, dodajući kako je dobro što većina protestantskih zajednica ima sklopljen ugovor s državom, kao što ga imaju primjerice Srpska pravoslavna crkva, Islamska zajednica i dvije židovske zajednice, te ih to u pravu i položajima gotovo izjednačava s Katoličkom crkvom, premda u puno manjem opsegu s obzirom na njihovu brojnost.
Više možete pročitati OVDJE.