„Božja opća milost“ naziv je seminara koji je 16. i 17. svibnja 2025. godine održan u dvorani Evanđeoske pentekostne crkve (EPC) Stijena spasenja, Zagreb na kojem je sudjelovao prof. dr. Kosta Milkov, direktor Balkanskog instituta za vjeru i kulturu u Skopju (Republika Sjeverna Makedonija).
Prvog dana, petak, 16. svibnja, u uvodnom dijelu programa pozdravne riječi uputila je s. Petra Bohal, dok je glazbenu točku izveo glazbeni tim EPC Stijena spasenja.
Prof. Milkov je u uvodnom dijelu predavanja „Božja opća ,milost“ naglasio kako postoje dvije vrste milosti, koje se nazivaju „opća milost“ i „spasonosna milost“. Kako je naglasio prof. Milkov, opća milost predstavlja podlogu spasonosnoj milosti i Božju naklonost prema ljudima i kroz nju Bog otkriva svoju dobrotu prema čovječanstvu.
Kako opća milost nije dostatna za čovjekovo spasenje, naglasio je prof. Milkov, Bog je kroz svoju milost pružio čovjeku priliku za spasenje i upravo je spasonosna milost ta koja ga privlači i dovodi Isusu Kristu i oslobađa ga od grijeha i omogućuje da odgovori na Božji poziv.
Govoreći o kulturi kao Božjem daru za čoveka, prof. Milkov je naglasio kako kultura predstavlja dar ispunjenja Božjeg poziva u kojem čovjek, kao odraz Božji, stvara prostor za drugoga.
Upravo zahvaljujući Božjoj milosti, Bog prebiva u čovjeku i svojim djelovanjem čovjek se usavršava i ostvaruej novi identitet. Zato upravo posvećenost predstavlja to usavršavanje u ljubavi na koju smo pozvani i koja treba prožimati naše djelovanje. To predstavlja suradnju s milošću Božjom, kazao je prof. Milkov.
Drugog dana, u subotu, 17. svibnja, nakon uvodne riječi Petre Bohal i glazbene točke glazbenog tima EPC Stijene spasenja, prof Milkov je naglasio kako su prve evangelizacije prve crkve usmjerene prema konceptu grada te je naveo primjer gradova iz knjige Otkrivenja.
Prema riječima prof MIlkova, te su se crkve nalazile na prostoru današnje Turske i bile su dio rane kršćanske crkve. Svaka od ovih crkava ima i jedinstvenu poruku za današnju kršćansku crkvu. Tako je Efez bio grad poznat po svom bogatstvu i moći. Poruka crkvi u Efezu je da ostanu vjerni i da se sjete važnosti svoje prve ljubavi, Smirna je bila grad poznat po progonu kršćana,a poruka crkvi u Smirni je da ostane vjerna čak i usred progona. Grad Pergam bio je poznat po idolopoklonstvu i lažnim učenjima te je poruka crkvi u Pergamu bila da ostane vjerna i odbaci lažna učenja. Grad Tijatira je bila poznata po nemoralu i lažnim učenjima i ako želi ostati vjerna, crkva mora odbaciti lažna učenja. Sard je bio grad poznat po samodostatnosti i određenoj duhovnoj apatiji i ako vjerni u tomgradu žele ostati budni moraju se sjetiti svoje prve ljubavi. Grad Philadelphia je bio poznat po svojoj vjernosti,a poruka crkvi je bila da ostanu vjerni i da se sjete važnosti svoje vjere. Laodiceja je bila grad poznat po svom materijalizmu, a poruka crkvi u Laodiceji je bila da ostanu vjerni te se sjete važnosti duhovnog života, istaknuo je prof. Milkov.
Kroz ove biblijske primjere vidi se važnost gradova kao moralnih krajolika u kojima se kršćani nalaze kao „urbani prognanici“ koji žive u današnjem Babilonu u kojem vlada politička i vojna moć, lažna religioznost i ekonomska pohlepa, kazao je prof. Milkov, dodajući, između ostalog, kako su kršćani danas pozvani aktivno sudjelovati u obnovi svijeta kroz iskazivenje otpora Babilonu i izražavanju nade u Novi Jeruzalem kako svijet može biti drugačiji.
Kršćani, okupljeni u crkvi, moraju razlikovati ono što se čini u svijetu te se držati odvojeno od sustava. Tu su dvije slike, Babilona i Novog Jeruzalema, samodostatnosti, egoizma, pohlepe, s jedne strane i zajedništvo, vjernost, ljubav i briga o bližnjemu, s druge strane, kazao je prof. Milkov.
Zato današnja crkva ne smije ostati zatvorena prema unutra i usmjerena samo na sebe, već mora se okranuti prema vani i služiti u gradu gdje se nalazi, istaknuo je prof. Milkov, navodeći riječi teologa Miroslava Volfa kako početi voljeti znači napuštati Babilon i osnivati prostor za Novi Jeruzalem.
Nakon predavanja održana je Panel rasprava u kojoj su sudjelovali, uz Tomislava Minića, moderatora panela, prof. Kosta Milkov, Ratko Medan, pastor EPC Stijena spasenja i Emil Moguš, arhitekt.

Sudionici panela razgovarali su, između ostalog, o iskustvima izazova Božjeg djelovanja u svakodnevnim poslovima i duhovnih poziva, kao i o ulozi crkve i učeništva u duhovnom rastu kako u privatnim tako i radnim okruženjima.
Prof. Kosta Milkov održao je i propovijed u nedjelju, 18. svibnja, koju možete vidjeti OVDJE.
Robert Bogešić
