Da svi budu jedno kao što si ti, Oče, u meni, i ja u tebi, neka i oni u nama budu... (Iv 17,21)

Promocija knjige „Biraj bitke – Umijeće teološke trijaže“, Gavin Ortlund

Dana 30. listopada 2024. u Evanđeoskoj pentekostnoj crkvi (EPC) Stijena spasenja, Zagreb, u organizaciji Udruge Radosna vijest, održana je promocija knjige „Biraj bitke – Umijeće teološke trijaže“ autora Gavina Ortlunda (SAD).

Moderator promocije bio je dr. sc. Danijel Časni, predavač i voditelj izdavaštva na Biblijskom institutu, Zagreb, a o knjizi su govorili Filip Grujić, pastor Baptističke crkve Zagreb i Ratko Medan, pastor EPC Stijena spasenja, Zagreb.

Nakon uvodnih riječi dr. Časnog, video linkom se nazočnima obratio autor knjige Gavin Ortlund, koji je, tom prigodom, uz riječi pozdrava i zadovoljstva što je knjiga prevedena na hrvatski jezik, posebno naglasio potrebu da vjernici gaje poniznost u svojim prioritetima kod kršćanskih doktrina kako bi mogli što učinkovitije pronositi evanđelje u današnjim vremenima.

Pastor Filip Grujić je istaknuo, govoreći o sadržaju knjige, kako autor navodi misli Alberta Mohlera koji definira „teološku trijažu“ kao sustav određivanja prioriteta gdje nisu sve doktrine jednako važne, jer ima bitaka ističe kako nisu sve teološke doktrine jednake važnosti jer ima bitaka koje vrijedi, ali ima i onih koje ne vrijedi voditi.

Prema autoru, postoje dvije krajnosti u teologiji u kršćanstvu, s jedne strane teološki minimalizam, a s druge strane, teološki maksimalizam, a upravo „teološka trijaža“ potiče na ravnotežu u rješavanju tih problema. Ortlund navodi četiri kategorije doktrina kao što su doktrine prve kategorije koje su od suštinskog značaja, doktrine druge kategorije koje su hitne za zdravlje i praksu crkve, doktrine treće kategorije koje su važne  za kršćansku teologiju ali ne o tolikoj mjeri da bi opravdale razdvajanja i podijele među kršćanima te doktrine u četvrtoj kategoriji koje su  nebitne za naše svjedočanstvo o evanđelju i misijsku suradnju, naglasio je pastor Grujić.

Pastor Grujić je kazao kako autor u knjizi ukazuje na važnu ulogu poniznosti u odnosima među kršćanima kroz koju se prepoznaju, kako naša vlastita ograničenja, ali i ostalih kršćana te otvara platformu za teološki dijalogu kojem je važno znati razgovarati ako želimo jedinstvo u različitostima.

Pastor Ratko Medan je naglasio kako autor u knjizi ukazuje na važnost borbe u kršćanskom životu gdje postoje prioriteti u kojima se shvaća važnost zauzimanja stavova s poniznošću ali i spremnošću na  dijalog o raznim pitanjima.

Pri tom je važan otvoreni dijalog, gdje postoji a jedne strane obazrivost, a s druge strane suzdržanost, naglasio je pastor Medak, dodajući kako autor u knjizi ukazuje kako kod kršćanske crkve mora postojati, u današnjem sekularnom društvu gdje često postoji nekultura dijaloga, poziv na jedinstveni, iskreni i milosrdni dijalog koji je prožet s poniznošću i spremnošću na promjene.

Tijekom razgovora sudionici su naglasili važnost postojanja afirmativnog stava u društvu gdje je usmjerenost „za“ nešto a ne samo „protiv“ nečega te ostvarivanje jedinstva kroz prihvaćanje različitosti.

Zaključeno je kako ova knjiga daje praktične savjete kako je, prvo, potrebno biti iskren i transparentan u pogledu svojih uvjerenja, drugo, biti taktičan u iznošenju svojih mišljenja, treće, biti milostiv, jer danas su ljubaznost i uljudnost postali rijetka pojava, a provedba „teološke trijaže“ prilika je za provedbu Isusovih riječi iz Ivana 13,35 „Po ovome će svi znati da ste moji učenici: ako budete imali ljubavi jedni za druge“.

Robert Bogešić  

Ostale teme

Vijesti

Dan Reformacije, 31. listopada: „Od Gutenberga do Googlea: Doprinosi reformacije suvremenoj Europi“

Vijesti

Održana sjednica Skupštine PEV-a

Vijesti

Profesor Zrinščak održao predavanje u SAD-u

Vijesti

Sabor i zajednička služba evanđeoskih pentekostnih crkvi u Republici Hrvatskoj

Vijesti

Bogoslužje zahvale

Vijesti

Panel: „AI – prijetnja ili pomoć?“